Kanalizasyon Tıkanıklığı Açma

Diriliş Tesisat firması olarak biz, kırma dökme söz konusu olmadan ve çevreye hiçbir zarar vermeden son teknoloji ürünü cihazlar ile kanalizasyon açma işlemini gerçekleştirmekteyiz. Kullandığımız cihazlar ve deneyimli personelimiz ile sorunu en kısa sürede çözüme kavuşturmaktayız.

Kanalizasyonlar Neden Tıkanır?
Kanalizasyonlar kullanıcı tarafından tuvaletlere atılan yabancı cisimler nedeniyle veya usta hataları nedeniyle tıkanmaktadır.
Kullanıcıların tuvalete atıkları katı cisimler ya tuvaletin tıkanmasına sebep olur ya da kanalizasyon hattına girerek kanalizasyon borularında tıkanmalara sebep olmaktadır.
Lavabolara atılan cisimler, kanalizasyon borularının içinde birikerek kanalizasyon borusunda suyun geçişini yavaşlatır. Lavaboya atık atılmaya devam edilirse kanalizasyon borusunda tıkanıklık kaçınılmaz olur.
Gider borularına dökülen atık yağ, sanıldığı gibi akıp gitmez. Bazen lavabonun gider borusunda tabaka meydana getirir bazen de su ile sürüklenerek kanalizasyon hattına gelir. Su ile sürüklenerek gelen atık yağ kanalizasyon borusunda sertleşerek tabaka meydana getirir. Lavaboya yağ dökülmeye devam edildikçe, kanalizasyon borusunun çapı daralmaya başlar ve tıkanıklık meydana gelir.
Gider borularında kot farkı olmak zorundadır. Kanalizasyon kuyusu, bina temeline göre daha aşağıda olmalıdır. Bu sayede binadan gelen atık su, kanalizasyona akar. Ancak bazen kanalizasyon kuyusu bina temeli ile aynı hizada olur ve boru içinde akarak kanalizasyon kuyusuna gitmesi gereken su, kanalizasyon borusunun içinden akmaz ve tıkanmaya sebep olur.
Kanalizasyon borularından biri olan künk borular, birbirlerine ek yapılırken aralarında boşluk kalabilmektedir. Bu boşluktan boru içine toprak dökülür ve kanalizasyon tıkanıklığına sebep olur.
Bazı durumlarda da, betondan yapılmış olan künk borular toprak altında kırılabilir. Kırılan boru içe doğru çökerek kanalizasyon hattında tıkanıklığa sebep olur.

Diriliş Tesisat ile Kanalizasyon Yerini Bulma
Özellikle eski binalarda görülen bu durum; kanalizasyon kuyularının üstü zamanla toprakla kapanır. Aradan zaman geçtikçe yeri unutulur. Bina sakinlerinin kanalizasyon kuyusu ile işleri olmadığı için kanalizasyon kuyularının yeri merak edilmez. Ancak kanalizasyon tıkanıklığı meydan geldiğinde kanalizasyon kuyusu aranmaya başlanır.

Firmamız yeri bilinmeyen kanalizasyon kuyularını cihazla kısa sürede ve kesin olarak tespit etmektedir. Kanal açma makinesinde bulunan yayın ucuna sonda verici takılır. Kanalizasyon borusuna, ucunda sonda verici ile gönderilen yay kanalizasyon kuyusuna kadar ilerler. O sırada, toprak üstünde sonda vericisinin gönderdiği sinyalleri yakalayan detektör bulunmaktadır. Bir personelimiz robot cihazı kanalizasyon borusuna sürerken, diğer personelimiz toprak üstünde detektör cihazı ile sonda vericinin sinyallerini takip etmektedir.

Detektör cihazı ile sonda vericinin yaydığı sinyalleri takip etmek deneyim gerektiren bir iştir. Personel yeterli deneyime sahip değilse, kanalizasyon kuyusunu arama işi saatlerce sürebilmektedir.

Kanalizasyon açma işini kameralı cihazı olan firmalara yaptırmanız hem zaman açısından hem de ekonomik olarak sizlere büyük getirisi bulunmaktadır. Kameralı görüntüleme cihazı pahalı bir cihaz olduğu için her firmada bulunmaz. Kamerasız yapılan işlemlerde geri dönüş sık yaşanır. Çünkü kanalizasyon hattının neden tıkandığı, nasıl tıkandığı ve nasıl müdahale edilmesi gerektiği ancak kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edilebilir.

Kameralı Kanalizasyon Açma, Diriliş Tesisat’ın Uzmanlık Alanlarından Biridir
Yukarıda da belirttiğimiz gibi her firma profesyonel anlamda kanalizasyon açma işini gerçekleştiremez. Deneyim gerektiren, hassas bir iş olan kanalizasyon açma, uygun cihazlar olmadan kesin olarak açılması mümkün değildir.
Kanalizasyonlar farklı sebeplerden dolayı tıkanır. Tıkanıklık türüne göre farklı müdahale gerektirir. Tıkanıklığın neden kaynaklandığı kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edilebilir. Kameralı görüntüleme cihazı ile kanalizasyon borusu incelendikten sonra; tıkanıklık herhangi bir yabancı cisimden kaynaklanmışsa robotla kanalizasyon açma işlemi uygulanır.
Robot cihazda bulunan özel yay kanalizasyon borusu içine sürülür. Yayın ucundaki özel aparat tıkanıklığa sebep olan cisme göre değiştirilebilir. Örneğin; kanalizasyon tıkanıklığına sebep olan cisim, katı bir cisimse robot cihaza farklı aparat takılır. Tıkanıklığın sebebi kumaş parçasıysa farklı aparat takılır.
Cihazla kanalizasyon açma işlemi kısa sürede tamamlanır. Kanalizasyon açma tamamlandıktan sonra kameralı görüntüleme cihazı ile ikinci kontrolü yapmaktayız. Bunun nedeni, tıkanıklığın tamamen açılıp açılmadığı ve kanalizasyonda başka sorunların olup olmadığını tespit etmemizdir.
Makalemizin üst kısımlarında da belirttiğimiz gibi kanalizasyon tıkanıklıkları, bazen kanalizasyon kuyusunun bina temeli ile aynı hizada olması nedeniyle kanalizasyon borusu içindeki su birikerek tıkanıklığa sebep olur. Kanalizasyon tıkanıklığının, borunun meyilsiz olmasından kaynakladığını ancak kameralı görüntüleme cihazı ile tespit edebiliriz. Bunun gibi durumlarda, kanalizasyon hattının yeniden yapılandırılması gerekir. Aksi durumda, robot cihazla tıkanıklığı açmak mümkün değildir. Diriliş Tesisat olarak biz, eğitimli onarım ekiplerimiz ile taşeron firmalara gerek duymadan kanalizasyon hattını yapılandırmaktayız. Ayrıca yaptığımız onarımları bir yıl garanti altına almaktayız.
Diğer bir kanalizasyon tıkanıklığının nedeni, künk borularının ek yerlerinde açıklık olduğunu belirtmiştik. Bu gibi durumlarda da, toprak kazılarak künk borusuna ulaşılması gerekir. Böylece künk borusunun ek yerinde bulunan açıklık kapatılır.
Künk borusunun çökmesi nedeniyle kanalizasyon tıkanıklığı meydana gelmişse, yine toprak kazılarak çökmüş olan boruya ulaşmak gerekir. Boru değiştirilerek kanalizasyon açma işlemi gerçekleştirilir.
Diriliş Tesisat Kanalizasyon Temizleme
Kanalizasyon tıkanıklıkları bazen kanalizasyon kuyusunun dolmasından kaynaklanır. Kanalizasyon kuyusu ile uzun süre ilgilenilmedi zaman dolmaktadır. Kanalizasyon kuyusu dolduğu için de binanın atık suyunun gideceği bir yer olmaz ve geri tepmeye başlar. Diriliş Tesisat kanalizasyon temizleme işlemlerini büyük bir titizlikle gerçekleştirmektedir. Kanalizasyon kuyusu temizlendikten sonra kuyunun içi özenle yıkanır ve tertemiz olarak teslim edilir.

Kanalizasyon temizleme fiyatları, kanalizasyon kuyusunun büyüklüğüne ve durumuna göre farklılık göstermektedir. Kanalizasyon temizleme fiyatları ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için firmamız ile iletişime geçebilirsiniz.

Firmamız 1999 yılından beri hizmet veren, İSO9001 bulunan ve 20 servis aracı ile en geniş mobil ağa sahip tesisat firmasıdır. 20 servis aracımız sayesinde, İstanbul’un tüm ilçelerine fiyat farkı almaksızın ve en geç 2 saat içinde ulaşmaktayız. Kanalizasyon açma için haftanın 7 günü firmamızı arayıp servis kaydı oluşturabilirsiniz.